Na tomto mieste môžete nájsť zopár štatistík a grafov slovenských reprezentantov po sezóne 2016/2017 a tie najdôležitejšie sú už aktualizované po prvom trimestri aktuálnej sezóny. Stačí si rozbaliť jednotlivé karty.
 
 

Postavenie našich reprezentácií v Nations Cupe vrátane 2017/18

 
rebricek narodov trimester 1
 
Veľmi dôležitým ukazovateľom výkonnosti jednotlivých reprezentácií je rebríček Nations cupu, teda výsledkov troch najlepších biatlonistov každej krajiny v rýchlostných, vytrvalostných a štafetových pretekoch (tu celý tím). Podľa neho sa určujú miestenky na Svetové poháre i MS a OH. Krajiny od 1. do 5. miesta môžu nasadiť šesť pretekárov v SP, 6. - 10. päť, 11. - 17. štyroch, 18. - 23. troch, 24. - 25. dvoch a potom už iba jedného na základe výnimiek. V prípade olympijských hier je najpodstatnejšia dvadsiata pozícia, ktorá delí štyroch a dvoch pretekárov na štarte.
 
Slovensko od vzniku tohto hodnotenia lepšie reprezentujú ženy, ktoré sa šesťkrát dokázali dostať na chvost najlepšej desiatky. Iba v medziobdobí po skončení kariéry generácie Mihokovej a spol. pred Kuzminovej nástupom klesli na 15. miesto. Pozitívom bolo, že v poolympijskej sezóne sa bez ruskej rodáčky dokázali dievčatá udržať na 11. pozícii aj keď kvótu piatich na štarte nedosiahli. Potom ale nasledoval zosun a už im hrozilo vypadnutie z Top 17. Práve túto pozíciu Slovenky obsadili v sezóne 2016/17 napriek viacerým skvelým výsledkom Paulíny Fialkovej i návratu Kuzminovej. Ak sa ale nič nečakané nestane, v aktuálnej sezóne by si mali rozhodne polepšiť.
 
Horšie to bolo s mužmi, ktorí sa posledné roky po Hurajtovom odchode prepadávali až vlani mohli štartovať na MS iba traja, no tento stav sa im podarilo zvrátiť a v sezóne 2015/16 sa vrátili späť do Top 15. Tam sa snažili držať aj v poslednom roku a hoci tam po druhom trimestri boli, v závere padli na 16. miesto, druhý raz v histórii porazili ženy.
 
 

Presnosť streľby reprezentácie mužov vrátane 2017/18

 
strelba muzi trimester 1
 
O úspechu biatlonistu rozhodujú najmä dva ukazovateľe - presnosť streľby a bežecký výkon. V súčasnosti, žiaľ, patria všetci Slováci do horšej polovice strelcov. V sezóne 2014/15 bola trojica Matej Kazár - Tomáš Hasilla - Miroslav Matiaško strelecky vyrovnaná, no ani jeden z nich nepokoril hranicu 80 % zostrelených terčov. Ako názornú ukážku sme do grafu pridali aj Pavla Hurajta, ktorý celú kariéru patril medzi najlepších strelcov a ukončil ju v sezóne 2013/14 s rovnými 88 percentami, vďaka ktorým dokázal občas bodovať vo svetovom pohári aj napriek slabej bežeckej forme.
 
Naši súčasní reprezentanti si na strelnici nedokážu udržať stabilnú vizitku a ich muška je ako na hojdačke. Jediný viditeľný pokrok sme zaznamenali u Mateja Kazára pri streľbe v ľahu. Ako jednému z mála pretekárov sa mu po stojačky darilo viac, až vlani prvý raz v kariére dokázal túto štatistiku otočiť. V mizernej sezóne 2009/10 mal žalostnú 50 % úspešnosť ležky. V minulej sezóne to už bolo 81 %. Jeho zlepšovanie sa ale v sezóne 16/17 otočilo a vrátil sa pod 80 %.
 
Stabilne najhorším Slovákom bol Martin Otčenáš, ktorý sa celú kariéru pohyboval iba okolo 70 %. Súvisí to s faktom, že strieľať začal neskôr ako jeho kolegovia. V žiackych časoch nás reprezentoval ako bežec na lyžiach a štartoval aj na OH v Turíne. Až ako 19-ročný presedlal na biatlon. Po štyroch slabých rokoch sa na sklonku kariéry začal zlepšovať a v sezóne 16/17 prekročil aspoň 76 %. V úvode aktuálnej sezóny dokonca poskočil na prvé miesto z našich.
 
Sezóny, v ktorých pretekár odstrieľal iba 2-3 preteky, sme nezapočítavali.
 
 

Presnosť streľby reprezentácie žien vrátane 2017/18

 
strelba zeny trimester 1
 
Ani naše ženy nepatria medzi vychýrené strelkyne. Aspoň sa donedávna postupne zlepšovali, v sezóne 2015/16 tri zaznamenali životné maximum a Paulína Fialková s Teréziou Poliakovou sa dostali cez 80 %. Odrazilo sa to aj v životnej sezóne prvej menovanej. Hoci to v nasledujúcej sezóne mierne zhoršila, zlepšila beh a dostala sa k ešte lepším výsledkom. Poliaková sa až o osem percent zhoršila.
 
Gereková dokázala dlhodobo držať streľbu na rovnakej dobrej úrovni, no v aktuálnej sezóne sa jej nedarilo a v grafe to jednoznačne vidíme. Ivona Fialková ešte na svetovú špičku v tejto štatistike nemá. V sezóne 16/17 dokonca v tejto štatistike obsadila až 108. miesto. Všetky Slovenky si pohoršili.
 
 

Bežecká forma reprezentácie mužov vrátane 2017/18

 
beh muzi trimester 1
 
V ďalšom grafe sme porovnali priemernú stratu našich chlapov na najrýchlejších bežcov na desiatich kilometroch, ktoré zodpovedajú rýchlostným pretekom. Aj v tomto ukazovateli bol donedávna najlepší Matej Kazár. Ako jediný sa v kariére dokázal dostať pod minútovú stratu, a to v dvoch sezónach. To znamená, že ak k tomu biatlonista pridá čistú streľbu, je schopný zaradiť sa do druhej desiatky výsledkovej listiny. Žiaľ, po OH v Soči prišiel dosť výrazný prepad, keď sa z 0:41 zhoršil až na 1:08, čomu zodpovedal aj menší počet nazbieraných bodov. V tomto trende pokračuje ďalej.
 
Martin Otčenáš sa naopak v posledných sezónach výrazne zlepšoval. V prvom trimestri 2015/16 to vytiahol až na 54 sekúnd, no tento trend napokon neudržal a skončil tesne nad minútou. Zaujímavosťou je, že mal úplne opačnú stratégiu ako o štyri roky starší kolega. Martin preteky rýchlo nakopol a v záverečných kolách nabaľoval väčšinu straty, Matej sa rozbiehal veľmi pomaly a až keď mal streľbu za sebou, vtedy to rozbalil naplno.
 
Tomáš Hasilla štyri roky prešľapoval na mieste a až v aktuálnej sezóne ukázal zlepšenie, takže dôležité bude, aby ho udržal. S Kazárom aj Otčenášom sa úplne vyrovnali. Mladí Šíma s Kubaliakom sa zaradili medzi úplne najhorších bežcov. Strata okolo 2,5-minúty v šprinte nepostačovali ani v prípade vybielenia terčov na postup do stíhacích pretekov. V poslednej sezóne to mierne vylepšili. Ak chcú napredovať, očakávame výrazný posun. Ako poľahčujúcu okolnosť uznávame ich štart na konci z poslednej štartovej skupiny, teda väčšinou menej kvalitnú trať.
 
 

Bežecká forma reprezentácie žien vrátane 2017/18

 
beh zeny trimester 1
 
Našou bežeckou kráľovnou je roky Nasťa Kuzminová, ktorá vo svojich štyroch posledných sezónach dokázala stratu na najlepšie bežkyne dostať pod úroveň jedného trestného kola, čo znamená, že je v prípade ideálnej streľby schopná vyhrať preteky. Po návrate z druhej materskej dovolenky nebola až taká rýchla, ale stále dokázala konkurovať špičke.
 
Jana Gereková na svojom vrchole atakovala minútovú stratu, ktorá postačovala na pekné výsledky, ale posledné tri sezóny ide kontinuálne dole. Ak chce ešte v olympijskej sezóne aspoň občas preniknúť do svetovej špičky, musí tento predpad zastaviť a otočiť. Hlavne byť zdravotne v poriadku.
 
V sezónach 11/12 a 12/13 mala mladá Paulína Fialková doslova raketový nástup a výrazne sa zlepšovala, no sezóna 2014/15 ukázala veľmi nepríjemný desaťsekundový pokles a strata 1:37 už pravidelné bodovanie nezaručovala. Ak k tomu pridáme aj zlú streľbu, nebolo to dobre. Potom ale nastal zlom a vlani v rýchlosti dokázala dokonca prekonať Gerekovú a dostať stratu pod minútu, čo rezultovalo v životné výsledky. Tie v ďalšej sezóne 16/17 ešte prekonala, ale najmä kvôli slabému prvému trimestru sa to v grafe neprejavilo.
 
U Terézie Poliakovej bol ako u jedinej badateľný každoročný posun v bežeckej forme, no v sezóne 2015/16 prišla stagnácia a v ďalšej dokonca zosun dole, takže bude musieť na tom pracovať. Na stíhacie preteky si môže dovoliť iba jednu chybu.
 
V sezóne 13/14 zaujímavo debutovala vtedy 19-ročná Ivona Fialková, ktorá bola v oboch svojich pretekoch rýchlejšia ako Chrapánová, Poliaková i Prekopová, no v ďalšej sezóne šla rapídne dolu a strata 2:19 nevyzerala dobre. V sezóne 2015/16 sa podobne ako sestra výrazne posunula dopredu. V záverečnom trimestri 16/17 rovnako ako jej sestra viackrát prekonala bežecké kariérne maximá, ale slabý úvod sezóny krivku grafu zabrzdil.
 
 

Postavenie Slovenska v štafetovom rebríčku Svetového pohára

 
stafety trimester 3
 
V štafetách podávajú Slováci mimoriadne nevyrovnané výkony a keď sa k tomu pridá aj obsencia v niektorých pretekoch najmä v dávnejších sezónach, vznikne z toho nasledovný graf. Hrozivo vyzerajú najmä sezóny 09/10 a 10/11 v podaní mužov, kde skončili na 19. pozícii. V tej druhej absolvovali všetky štafetové preteky a neskočili lepšie ako 16. V sezóne po OH v Soči si obe reprezentácie výrazne pohoršili. Muži sú na tom v posledných rokoch mierne lepšie.
 
V poslednom období sa darilo ženám najmä v sezóne 13/14, keď si 6., 9. a 10. miestom vybojovali celkové ôsme, no musíme dodať, že sa do toho oficiálne nerátala zbabraná OH v Soči (14. miesto) a štafeta v Anterselve bola zrušená. V edícii 15/16 dokonca ženy klesli na 19. pozíciu, keď vynechali dve štafety. V nasledujúcom roku sa vrátili aspoň k 15. pozícii.
 
Dlhodobo najlepšiu bilanciu sme mali v miešaných štafetách, veď v Soči nám priniesla krásne piate miesto. V sezóne 11/12 sme dokonca obsadili celkovú šiestu pozíciu, keď sme vystrelili hlavne tretím miestom v Kontiolahti, kde sme v zostave Gereková, Kuzminová, Kazár, Mi. Matiaško šokujúco bežecky zdolali Rusov i Nemcov. Krásne časy mixu sa v poslednom období vytrácajú. V Östersunde 2016 sme sa dokonca dosiahli 20. a 26. miesta, historicky najhoršie. Stále hľadáme optimálne zloženie najmä mixu jednotlivcov.
 
 

Počet štartov Slovákov v medzinárodných pretekoch v sezóne 2016/17

 
Celkový počet štartov v sezóne 2016/17 a zmena oproti 2015/16
1. Tomáš Hasilla 28 sipka hore5   10. Michal Kubaliak 18 sipka hore1
2. Paulína Fialková 27 sipka hore2   11. Ondrej Kosztolányi 16 sipka hore3
3. Martin Otčenáš 25 sipka dole1   - Šimon Bartko 16 sipka hore10
- Ivona Fialková 25 sipka hore3   13. Anastasia Kuzminová 14 sipka hore13
5. Matej Kazár 24 sipka dole5   14. Anna Netíková 11 sipka hore2
6. Terézia Poliaková 23 sipka hore6   - Veronika Machyniaková 11 sipka hore7
7. Jana Gereková 22 sipka dole6   16. Henrich Lonský 8 sipka dole6
- Michal Šíma 22 sipka hore4   17. Andrea Hôrčiková 4 sipka dole6
9. Alžbeta Majdišová 20 sipka hore5   18. Filip Kramla 1 sipka dole7
 
- zaradili sme tých biatlonistov, ktorí nastúpili v SP alebo IC, im sme potom už rátali všetky medzinárodné podujatia vrátane univerziády, MSJaK a MEJ.
 
 

 
 
Nasleduje bilancia Slovákov v dvoch najvyšších ligách biatlonu. Na koľkých podujatiach súťažili a do koľkých pretekov nastúpili. Vo svetovom pohári sme videli o štyroch pretekárov menej, v IBU Cupe dokonca až o sedem menej, to je výrazne zdvihnutý prst pre budúcnosť nášho biatlonu. Pripomíname, že v tejto sezóne všetci Slováci vo všetkých 176 pretekoch a úsekoch štafiet svetového pohára a 106 IBU Cupu prišli do cieľa. Nezaznamenali sme ani jedno nepopulárne DNF.
 
 
Slováci vo Svetovom pohári 2016/2017 (všetky štarty) - naj. výsledok
Paulína Fialková (9 podujatí / 26 pretekov) 5. Kontiolahti (stíhačka)
Tomáš Hasilla (9 podujatí / 24 pretekov) 16. Hochfilzen (šprint) - MS
Martin Otčenáš
(10 podujatí / 23 pretekov) 24. Hochfilzen (stíhačka) - MS
Matej Kazár (10 podujatí / 21 pretekov) 29. Hochfilzen (vytrval.) - MS
Ivona Fialková (9 podujatí / 20 pretekov) 17. Pjongčang (šprint)
Jana Gereková
(7 podujatí / 18 pretekov) 23. Oberhof (šprint)
Michal Šíma (8 podujatí / 16 pretekov) 62. Hochfilzen (šprint) - MS
Anastasia Kuzminová (5 podujatí / 14 pretekov) 6. Pokljuka (šprint)
Terézia Poliaková (7 podujatí / 12 pretekov) 64. Anterselva (vytrval.)
Michal Kubaliak (1 podujatie / 2 preteky) 55. Oberhof (šprint & stíhačka)
 
 
Slováci v IBU Cupe 2016/2017 (všetky štarty) - naj. výsledok
Alžbeta Majdišová (7 podujatí / 16 pretekov) 30. Beitostolen (šprint)
Michal Kubaliak (6 podujatí / 13 pretekov) 44. Obertilliach (individuál)
Ondrej Kosztolányi (7 podujatí / 13 pretekov) 57. Obertilliach (šprint)
Terézia Poliaková (4 podujatí / 11 pretekov) 4. Obertilliach (individuál)
Šimon Bartko (5 podujatí / 9 pretekov) 18. Otepää (šprint)
Anna Netíková (4 podujatí / 6 pretekov) 73. Obertilliach (šprint)
Veronika Machyniaková (3 podujatia / 6 pretekov) 45. Arber (individuál)
Michal Šíma (2 podujatia / 6 pretekov) 51. Otepää (šprint)
Ivona Fialková (2 podujatia / 5 preteky) 10. Duszniki-Zdroj (stíhačka) - ME
Henrich Lonský (3 podujatia / 5 pretekov) 86. Obertilliach (šprint)
Janka Gereková (2 podujatia / 4 preteky) 4. Ridnaun (šprint)
Tomáš Hasilla (2 podujatia / 4 preteky) 21. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Matej Kazár (2 podujatie / 3 preteky) 6. Brezno-Osrblie (stíhačka)
Martin Otčenáš (1 podujatie / 2 preteky) 13. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Paulína Fialková (1 podujatie / 1 preteky) 3. Brezno-Osrblie (šprint)
Filip Kramla (1 podujatie / 1 preteky) 74. Brezno-Osrblie (šprint)
 
 

Bodovanie Slovákov vo SP po sezónach + porovnanie žien a mužov

 
body slovakov graf po 16 17
 
 
body slovakov m z graf po 16 17
 
Pred sezónou 2017/18 sme spracovali aj graf bodového zisku našich biatlonistov po jednotlivých sezónach v novom miléniu. Ako môžete vidieť, najslabšiu sezónu sme zažili pred jedenástimi rokmi, v ktorej sme získali iba 85 bodov. Naopak, na tróne je sezóna 2012/13, v ktorej sa našim pretekárom podarilo zaznamenať 1382 bodov, z toho až 769 zaznamenala Nasťa Kuzminová. Práve jej príchod do reprezentácie i materské absencie sa na grafe jasne odzrkadľujú. Zaujímavé je, že ak by sme aj odrátali body ruskej rodáčky, najúspešnejšou by sa stala sezóna 2015/16.
 
V žensko-mužskom porovnaní je zaujímavé, že iba v jedinej sezóne 2003/04 dokázali viac bodov získať muži, a to zásluhou výborného Pavla Hurajta. V ostatných sezónach jasne dominovali ženy, ktoré získali až 8126 bodov oproti 2599 mužským. Pripomináme, že pred sezónou 2008/09 sa rozdeľoval menší koláč bodov a iba pre tridsať pretekárov.
 
Pre zaujímavosť dopĺňame aj graf ako by vyzeral bodový zisk Slovákov bez Kuzminovej. Jej bodový prídel je zobrazený červenou farbou, takže sa dá ľahko odmyslieť.
 
 
body slovakov bez kuzminovej graf po 16 17
 
 
 
Ak máte záujem pozrieť si štatistiky českých biatlonistov, dostupné sú tu...