Sezóna rýchlo ubieha a zajtra nás už čaká štart jej vrcholu na svetovom šampionáte v Rakúskom Hochfilzene. Slováci odcestovali do dejiska 49. Majstrovstiev sveta v pondelok dúfajúc, že zažijú úspešné dva týždne.
 
 
clovek ikonkaSlováci nominovaní na MS v Hochfilzene
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil        
 
 
Zatiaľ čo sa drvivá väčšina pretekárov dva týždne pripravovala bez súťaže, až na stále chorú Anastasiu Kuzminovú všetci Slováci nominovaní na Hochfilzen pretekali. Janka Gereková s Paulínou Fialkovou absolvovali iba po jednom štarte na ME, resp. IBU Cupe. Martin Otčenáš dva štarty na ME, Tomáš Hasilla s Michalom Šímom celé ME. Matej Kazár a Ivona Fialková sa dokonca pozreli na obe podujatia.
 
Je nutné poznamenať, že medzi Slovákmi nemáme biatlonistu, ktorý by bol s priebehom sezóny spokojný, a tak mali posledné dva týždne slúžiť nie len na doliečenie a doladenie formy, ale aj na zdvihnutie sebavedomia práve na podujatiach s nižšou konkurenciou. To sa našťastie podarilo všetkým. Niektorým mimoriadne ako sestrám Fialkovým či Kazárovi, iným striedmejšie ako Gerekovej či ostatným chlapom. Všetci ukázali, že ich forma rastie a napriek zlému priebehu sezóny by nemali byť bez šance. Tí skúsenejší sa vždy na šampionát vedeli pripraviť, Jana Gereková už pred sezónou priznala, že bude veľmi zložité udržať formu s mladšími pretekárkami celé mesiace, a preto sa ju pokúsi vyladiť hlavne na MS.
 
 
hasilla 2017 ruhpolding stafeta strelba bi slavik
Tomáš Hasilla v Anterselve (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Vlani naši spackali miešanú štafetu (najmä Otčenáš) a potom sa to s nimi ťahalo aj v rýchlostných pretekoch, kde najlepšie skončil Otčenáš na 25. mieste. Ženy sa zoradili od 39. po 49. miesto a vylúčili sa z boja o masový štart. V stíhačke výborný výkon predviedla P. Fialková, ktorá sa zo 49. miesta posunula na 23. Gerekovej zasa vychádzali vytrvalostné preteky, kde bola pred poslednou streľbou v Top 20, ale dvoma chybami sa odstrelila. Kazárovi s Hasillom sa podarili úseky štafety. Každý zažil svoju dobrú chvíľu, ale aj zlú. Celkovo naši veľmi zle strieľali, hoci beh pomerne dobre vyladili.
 
Vlani mohli štartovať v každých pretekoch štyri ženy a traja muži, keďže chlapi sezónu 2014/15 ukončili mimo Top 15 rebríčka národov. V minulej sezóne vypadli z tejto spoločnosti ženy a muži sa do nej vrátili, takže v Hochfilzene uvidíme opačnú situáciu. Štart štyroch mužov v rýchlostných aj vytrvalostných pretekoch a ženy iba tri.
 
Pri svetovom šampionáte sa často diskutuje o konkurencii, ktorá je síce maximálne pripravená, no býva mierne slabšia ako v niektorých pretekoch SP. Je to dané najmä tým, že zatiaľ čo najlepšie krajiny nasadzujú šesť alebo päť pretekárov, na MS iba štyroch. Na štart sa tak nedostanú šiesti muži a päť žien z elitnej päťdesiatky SP. Kvalita štartového poľa smerom k hraničnej šesťdesiatke pomerne rýchlo klesá. Keďže vždy preteky aspoň desiatim ľuďom nevyjdú, pozície na konci bodovanej Top 40 sú otvorené aj pre sviatočnejšie bodujúcich, napríklad pre našich, ktorí ale myslia na vyššie miesta.
 
 
fialkova 2017 antholz bi slavik
Jana Gereková v Oberhofe (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 

Slováci sa budú zaujímať aj o miestenky do elitnej disciplíny, ktorou šampionát vyvrcholí - masového štartu. Situácia je na MS priaznivejšia ako počas roka. Až pätnásť miesteniek sa udeľuje na základe výsledkov na MS. Historická skúsenosť posledných rokov hovorí o 32-38 bodoch, ktoré pretekár bude minimálne potrebovať, aby sa ukázal na štarte aj 19. februára. Zo súčasných reprezentantov si účasť v tejto disciplíne na MS pamätajú iba Kuzminová s Gerekovou. Vlani boli všetci oranžoví iba v roli divákov.
 
Do Rakúska nevyrazili všetci Slováci až v pondelok. V Obertilliachu sa už počas ME pripravovala Paulína Fialková, ktorú tam minulý týždeň vystriedala dvojica Tomáš Hasilla - Michal Šíma aj s trénerom Milanom Gašperčíkom. Chlapom teda trval presun iba dve a pol hodiny. V dejisku sú momentálne ôsmi pretekári, Terézia Poliaková s Michalom Kubaliakom sa pripravujú v Osrblí a čakajú či ich tréneri povolajú. U Terézie by sa tak malo stať 14.2.
 
Trénerky Anny Murínovej sme sa pýtali na zdravotný stav tímu a aj zadelenie pretekárok: "Momentálne sme až na Nasťu už všetci zdraví a pripravení podať stopercentný výkon. Nasťa stále nie je v poriadku a určite niektoré štarty vynechá. Podľa mňa to budú obe štafety a po šprinte sa so svojim tímom rozhodnú, či absolvuje aj stíhačku a individuál, alebo len jeden štart z nich. Na všetky preteky postavím Paulínu s Jankou a Ivona bude čakať na Nastine rozhodnutie o vytrvalostných pretekoch. Štafeta je ešte ďaleko, ale tam to teda vyzerá na štart Fialkových, Gerekovej a Poliakovej."
 
 
fialkova 2017 osrblie v cieli 2
Paulína Fialková v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Aké má trénerka ciele? "Nechcem po tejto sezóne rozprávať o konkrétnych cieľoch, verte, že stanovené sú. Chceme získať čo najviac bodov, zabojovať o masový štart a v štafete by sme sa chceli umiestniť do desiateho miesta. Videli sme v Anterselve, že už to bolo blízko. Bez Nasti to bude, samozrejme, ťažké. Škoda, určite by nám veľmi pomohla," povedala nám Murínová, ktorá určila Paulínu Fialkovú ako pretekárku, ktorá rozbehne šampionát v miešanej štafete. Pokračovať bude Janka Gereková.
 
Boli sme zvedaví ako sa Milan Gašperčík rozhodne pri miešanej štafete a koho postaví ku Kazárovi. Napokon sa zaujímavo rozhodol práve šetriť Mateja a do boja poslať dvojicu Tomáš Hasilla - Martin Otčenáš. "Uvažoval som nad tým rôzne, ale nakoniec pôjdu Tomáš s Martinom. Máme troch vyrovnaných pretekárov a títo mali dlhšiu pauzu, Matej pretekal doma, tak si ešte oddýchne," povedal nám tréner. Zopakuje sa teda zloženie aj poradie úsekov, ktoré nás reprezentovalo pred dvoma rokmi na MS v Kontiolahti. Hasilla vtedy odovzdával Otčenášovi na desiatej pozícii, no ten zakrúžil dve kolá a do cieľa prišiel sedemnásty. Verme, že sa zajtra nič podobné nezopakuje a naši sa už v tejto disciplíne konečne priblížia OH v Soči a vymania z pazúr 17. miesta, kde skončili na dvoch posledných šampionátoch.
 
Aj mužská časť nášho tímu je pripravená a nehlási žiadne problémy: "Zdraví sme všetci a plní odhodlania zlepšiť konečne tie výsledky, ktoré nás túto sezónu sprevádzajú. Všetci vieme o čo ide a aj to, že máme dobre a poctivo natrénované. Chceme konečne odniekiaľ odísť domov spokojní. Potrebujeme strieľať nuly a bude sa dať presadiť. Maťo pred pár dňami ukázal, že to ide," pripomenul Gašperčík.
 
 
kazar 2017 osrblie profilova malinak
Matej Kazár v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Tréneri sa s nami podelili aj o pocity z Hochfilzenu. Tvrdia, že je to náročné stredisko, kde si pretekár príliš neoddýchne. Jazdí sa väčšia časť okruhu na lúke, kde sa biatlonista neskryje. Pripomenuli tiež náročnú prácu pre servismanov, pretože sa budú musieť vysporiadať s tromi druhmi snehu v rôznych častiach trate. Držme teda všetkým zainteresovaným Slovákom palce, aby im Hochfilzen 2017 vyšiel!
 
 
Program MS 2017 v Hochfilzene
Hochfilzen 09.02. štvrtok 14:45 MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
 
Hochfilzen 10.02. piatok 14:45 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Hochfilzen 11.02. sobota 14:45 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Hochfilzen 12.02. nedeľa 10:30 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Hochfilzen 12.02. nedeľa 14:45 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Hochfilzen 15.02. streda 14:30 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
 
Hochfilzen 16.02. štvrtok 14:30 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
 
Hochfilzen 17.02. piatok 14:45 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Hochfilzen 18.02. sobota 14:45 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
 
Hochfilzen 19.02. nedeľa 11:30 MS masový štart žien na 12,5 km
 
Hochfilzen 19.02. nedeľa 14:45 MS masový štart mužov na 15 km