V ročníku pred olympiádou v Pjongčangu je hlavným cieľom každého biatlonistu uspieť na majstrovstvách sveta, ktoré sa odohrajú v najväčšom rakúskom stredisku. V úlohe hlavných favoritov sa predstavia Martin Fourcade a vyrovnané kvarteto ženských protagonistiek.
 
 
Tradičný itinerár MS
 
V Hochfilzene sa odohrá svetový šampionát tretíkrát v histórii, naposledy to bolo v roku 2005. Bude sa jazdiť v nadmorskej výške 1100 metrov, každý pretekár mal dostatočný priestor, aby sa na podobné podmienky adaptoval. Súťažný program je oproti minulému roku nezmenený, pretekať sa bude v štyroch individuálnych disciplínach a dvoch štafetách.
 
V ostatnej sezóne dominoval Martin Fourcade, ktorý získal tri zlaté medaily, a v masovom štarte sa dostal na strieborný stupienok. A svoju bilanciu vylepšil triumfom v zmiešanej štafete. Jednu zlatú medailu vybojoval JT Bö a jeho kolega Ole Einar Björndalen sa tešil z troch medailí, plus nórski muži vyhrali štafetu.
 
Medzi ženami bola úspešná Marie Dorin-Habertová, ktorá sa v individuálnych disciplínach vždy dostala na pódium a uchmatla dve zlaté medaily. Po jednom víťazstve vybojovali Tiril Eckhoffová a Laura Dahlmeierová, ktorá sa takisto dostala v každých pretekoch na stupne víťazov. Na druhej strane Eckhoffovú potešil aj úspech v ženskej štafete.
 
 
Program MS 2017 v Hochfilzene
Hochfilzen 09.02. štvrtok 14:45 MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
 
Hochfilzen 10.02. piatok 14:45 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Hochfilzen 11.02. sobota 14:45 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Hochfilzen 12.02. nedeľa 10:30 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Hochfilzen 12.02. nedeľa 14:45 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Hochfilzen 15.02. streda 14:30 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
 
Hochfilzen 16.02. štvrtok 14:30 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
 
Hochfilzen 17.02. piatok 14:45 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Hochfilzen 18.02. sobota 14:45 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
 
Hochfilzen 19.02. nedeľa 11:30 MS masový štart žien na 12,5 km
 
Hochfilzen 19.02. nedeľa 14:45 MS masový štart mužov na 15 km
 
 
Ustojí Fourcade aj najdôležitejšiu poľovačku?
 
Sezónu má vynikajúco rozbehnutú Martin Fourcade, ktorý už vyhral desať pretekov a na čele poradia SP má luxusný náskok. Francúzsky jazdec bol v doterajšom priebehu ročníka suverénny, zo všetkých biatlonistov bežal najrýchlejšie a strieľal najpresnejšie. Ak bude v tomto trende pokračovať aj v Hochfilzene, konkurencia musí čakať len na jeho zaváhanie.
 
Fourcade je stále hladný po úspechoch, v jeho prípade nehrozí žiadne uspokojenie. Kvalitné výkony súperov ho dokážu na trati ešte viac vyburcovať, v rozhodujúcich streľbách sa mýli len málokedy. Podľa doterajších výkonov môže na MS zopakovať svoju minuloročnú bilanciu štyroch víťazstiev, ale musí byť pripravený na to, že na výslnie sa bude chcieť dostať silná konkurencia.
 
Kandidátov na najcennejšie kovy môžeme hľadať v nórskej zostave, ktorú v tomto ročníku trápili zdravotné problémy. Kompletný program absolvoval len Ole Einar Björndalen, ale legendárny pretekár sa ani raz nedostal na pódium. Jeho forma však dokáže kulminovať v správnom čase, takže so svojimi skúsenosťami a presnou streľbou môže nadviazať na svoj husársky kúsok z Holmekollenu.
 
Po novom roku mal zdravotné komplikácie JT Bö, čo ho na chvíľu zabrzdilo, ale víťazstvo v masovom štarte v Anterselve mu dodalo potrebný impulz. Na začiatku sezóny dokázal vyžmýkať z Fourcada maximálny výkon, takže ak ho nesklame streľba a v bežeckej časti bude rýchly, môže finišovať na vysokých priečkach.
 
Vo veľmi dobrom svetle sa ukazoval Emil Hegle Svendsen, ktorý sa rozjazdil k parádnym výkonom, a v posledných kolách SP vždy bojoval o víťazstvo. To mu v tomto ročníku stále uniká, ale keď na MS predvedie spoľahlivé strelecké výkony, z Hochfilzenu môže odísť mimoriadne spokojný. Do nórskej zostavy sa napokon dostal aj Tarjei Bö, ktorý sa predviedol v dobrej forme v Osrblí. Uvidíme, či bude na šampionáte konkurencieschopný, ale keď sa už dostal do nominácie, urobí všetko preto, aby dosiahol čo najlepšie výsledky.
 
 
bo tarjei 2017 osrblie jaro
Tarjei Bö (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Na medailové pozície si robí zálusk aj nemecká reprezentácia. Ich hlavným tromfom bude Simon Schempp, ktorý sa v druhej časti ročníka dostal do výbornej formy. Je rýchly na lyžiach a dokáže presne strieľať, ale v niektorých prípadoch sa mu tieto činnosti nedarilo stopercentne skĺbiť. Ale v Hochfilzene bude koncentrovaný, aby konečne získal prvú medailu z veľkého podujatia. V Top 10 sa pravidelne umiestňujú Arnd Peiffer a Erik Lesser, ktorí nebudú chcieť prerušiť svoju sériu.
 
V tomto čase sa nachádza pod veľkým tlakom ruská zostava, ale to nič nemení na tom, že jej zástupcovia budú myslieť na stupne víťazov. Určite to platí o Antonovi Šipulinovi, ktorý v tejto sezóne jedenkrát vyhral a šesťkrát sa dostal na pódiom. Jeho hlavnou zbraňou je kvalitná streľba, a aj keď nezaostával ani v bežeckej časti, na MS musí byť ešte rýchlejší. Jedno víťazstvo získal Anton Babikov, ale ruská zostava ponúka hneď niekoľko pretekárov, ktorí môžu byť úspešní. Do Hochfilzenu cestuje aj Alexander Loginov, ktorý úradoval na ME.
 
Veľmi motivovaní budú domáci biatlonisti Julian Eberhard a Dominik Landertinger. Julian Eberhard si v tomto ročníku užíva rýchlostné preteky, kde získal jedno víťazstvo a raz obsadil druhú priečku. K tradične výbornému behu dokázal v týchto prípadoch pridať aj presnú streľbu, a presne takýmto spôsobom sa bude chcieť presadiť na šampionáte. Landertinger sa niekoľkokrát objavil v najlepšej desiatke, ale ak to chce zopakovať aj na MS, nesmie zaváhať na strelnici.
 
V českej zostave dosahoval najlepšie výsledky Michal Krčmář, ktorý v Ruhpoldingu získal aj premiérové miesto na stupňoch víťazov. Jeho hlavnou devízou bola kvalitná streľba. To isté platí o Ondřejovi Moravcovi, ktorý však nemal najlepšiu bežeckú formu, a v najlepšej desiatke sa ukázal len dvakrát. Na druhej strane Michal Šlesingr bol na lyžiach rýchly, no streľba ho neposlúchala. Ale keď sa mu na strelnici darilo, v Oberhofe obsadil v šprinte druhú priečku.
   
 
fourcade 2017 oberhof strelnica kamera slavik
Martin Fourcade v Oberhofe (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
  
Medzi ženami budú rozhodovať maličkosti
 
V ženskej časti prebieha bitka o biatlonovú kráľovnú medzi štyrmi pretekárkami. Na čele poradia sa nachádza Laura Dahlmeierová, ktorá vybojovala štyri víťazstvá a na pódium sa dostala až deväťkrát. Nemecká pretekárka je na lyžiach veľmi rýchla a spomedzi najlepších biatlonistiek strieľa najlepšie. Jej devízou je výborný finiš, keď dokáže zvládať rozhodujúce momenty na strelnici a v záveroch ešte vystupňovať svoj bežecký výkon. Kvôli svetovému šampionátu vynechala niektoré disciplíny v Oberhofe, aby mohla nadviazať na svoju minuloročnú medailovú žatvu.
 
Gabriela Koukalová si udržala parádnu výkonnosť aj v tomto ročníku. Podobne ako Dahlmeierová vybojovala štyri víťazstvá a po novom roku sa zaradila medzi najlepšie pretekárky. V bežeckej časti patrí medzi najrýchlejšie pretekárky a postupne vylepšila aj svoju streľbu, čo jej pomohlo triumfovať. Koukalová doteraz vybojovala na MS len jednu striebornú medailu, preto je veľmi motivovaná, aby svoju zbierku rozšírila.
 
Základom úspechu Kaisi Mäkäräinenovej v tejto sezóne sú perfektné bežecké výkony, ktoré boli niekedy o triedu lepšie, než aké predviedli súperky. Preto sa mohla dostať na pódium aj s nejakou streleckou chybou, ale fínska pretekárka vie, že cesta za zlatou medailou je najistejšia vtedy, keď sa jej podarí čistá streľba. Ako to predviedla v Ruhpoldingu.
 
Štvrtou hlavnou favoritkou bude Marie Dorin-Habertová, ktorá do Hochfilzenu príde obhajovať minuloročné parádne výsledky. Francúzska pretekárka má zatiaľ na svojom konte dve víťazstvá. Jej hlavná sila spočíva v rýchlom behu, ktorým dokáže eliminovať konkurenciu, keď sa jej darí na strelnici. A práve streľba bude jazýčkom na váhach, či dokáže rozšíriť svoju početnú medailovú zbierku.
 
 
dorin koukalova 2017 oberhof strelnica slavik
Marie Dorin Habertová a Gabriela Koukalová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Na dobrý výsledok stále čaká Dorothea Wiererová. Talianska pretekárka sa doteraz nemohla spoľahnúť na presnú streľbu, ktorá ju v minulej sezóne posúvala na najvyššie priečky, no napriek tomu sa trikrát dostala do Top 3. Ak chce byť úspešná na svetovom šampionáte, musí sa zlepšiť v streleckej i bežeckej časti. Vyrovnané výkony predvádzali v priebehu ročníka nemecké biatlonistky Hildebrandová, Hinzová a Hammerschmidtová, ktoré môžu dosiahnuť pekný výsledok v individuálnych disciplínach, ale ich najväčšia hodnota bude v štafetách.
 
Silné zastúpenie bude mať aj francúzska zostava, ktorej pretekárky patria medzi najrýchlejšie v štartovom poli. Chevalierová vyhrala stíhačku v Novom meste, Braisazová sa prvýkrát v kariére dostala na pódium v Pokljuke. Ak predvedú na strelnici presnú mušku, môžu sa na šampionáte postarať o prekvapenie. 
 
V českej reprezentácii sa darilo aj Eve Puskarčíkovej, ktorá sa nachádza na vysokých priečkach v hodnotení SP. Dvakrát sa dostala na pódium, potešili ju prieniky do najlepšej desiatky a v podobnom duchu sa bude chcieť ukázať aj v Hochfilzene. Veronika Vítková zatiaľ nedosahovala výsledky z minulej sezóny, preto si bola vyskúšať preteky na ME. Uvidíme, či jej táto skúsenosť pomôže na svetovom šampionáte.
 
Ruské pretekárky zaostávajú za očakávaniami, najlepšia z nich Tatiana Akimová však dokázala vyhrať šprint v Novom Meste. Uvidíme, ako sa bude dariť na najvyššom fóre líderke IBU Cupu Virolaynenovej či trojnásobnej medailistke z ME Starychovej. Nevydarenú sezónu prežíva Tiril Eckhoffová a budeme zvedaví, či sa dokáže zmobilizovať ako pred rokom, keď v Holmekollene vybojovala v rýchlostných pretekoch najcennejší kov.
 
Pozornosť si zaslúži aj rakúska zástupkyňa Lisa-Theresa Hauserová, ktorej sa darilo najmä v úvodných kolách SP, keď finišovala v najlepšej desiatke. Tieto úspechy jej zaručila výborná streľba, na ktorú sa bude spoliehať aj pred domácimi fanúšikmi. V Hochfilzene príde veľká chvíľa aj pre Darju Domračevovú, ktorá práve do majstrovského týždňa nasmerovala svoju dlhodobú prípravu, aby zo svetového šampionátu neodišla naprázdno.
 
 
domraceva 2017 oberhof trening slavik
Darja Domračevová (© Petr Slavík, Český biatlon)